Ptaki

Sortowanie

Rozpościerać skrzydła – któż choć raz by nie chciał?

Ptaki są stworzeniami, które od zarania dziejów fascynowały człowieka, głównie przez zdolność latania. Już sam fakt genetycznego wywodzenia się ptaków od dinozaurów (ze wszystkich żyjących aktualnie gatunków i rodzajów istot, to ptakom najbliżej do gadów naczelnych) jest ekscytujący
i wzbudzający fascynację. Od wieków człowiek hodował i polował na ptaki, wykorzystując mięso, pierze i pióra. Ogólna działalność człowieka dość drastycznie wpłynęła na tę gromadę zwierząt, niszcząc i zmiatając z powierzchni ziemi tysiące gatunków tych niesamowitych stworzeń.

Ptaki – zwierzęta towarzyszące

Ptaki od długiego czasu są też zwierzętami domowymi – hodowanymi nieużytkowo. Od małych kanarków po duże egzotyczne papugi, ludzie pokochali pierzastych milusińskich. Najczęściej są to przeróżne gatunki papug, kanarki, zeberki i inne rasy wróblowate.

Ptak w domu – piękno i odpowiedzialność

Opiekun ptaka, niezależnie od jego gatunku, ma obowiązek zapewnić zwierzęciu jak najlepszy byt. Nim zdecyduje się na konkretny gatunek, rasę, odmianę – powinien dowiedzieć się jak najwięcej
o specyfice danych zwierząt, by możliwie najlepiej o nie zadbać. Pod żadnym pozorem nie wolno traktować ptaków jako elementu dekoracji wnętrza. Prawdą jest, że klatka z ptakiem stanowi nie lada ozdobę, ale to przede wszystkim żywe stworzenie, wymagające spełnienia potrzeb i warunków do życia, odpowiedniej ilości zaangażowania i czasu.

Przelatując przez życie, czyli ile żyją ptaki?

Ptaki hodowane w domu są zwierzakami, które towarzyszą człowiekowi stosunkowo długo. Długość ich życia wzrasta wprost proporcjonalnie do poziomu warunków życiowych. Papużki faliste dożywają 20 lat, kanarki około 12, a niektóre gatunki papug (kakadu, ara itp.) przeżywają spokojnie nawet 70 lat. Opcja, że ukochane zwierzątko nas przeżyje jest tutaj bardziej prawdopodobna niż w innych przypadkach, co napawać nas może różnymi emocjami – pewne jest jednak, że jeśli taki scenariusz miałby się zrealizować – będzie to dla ptaka skrajnie traumatyczne zdarzenie, gdyż te istoty niezwykle przywiązują się do ludzi.

Opieka nad  ptakami jest wyjątkowym doświadczeniem i napawa zachwytem nad tymi niesamowitymi stworzeniami.