Pchły, kleszcze, pasożyty u psów

Sortowanie

Przeciwko groźnym i uciążliwym gościom

Ochrona psa przed insektami – pchłami, kleszczami i innymi inwazyjnymi krwiopijcami, powinna być stałym elementem dbania o naszego pupila. Same insekty są dla psa uciążliwe i trzeba je po prostu zwalczyć. Ale największym zagrożeniem dla psa są choroby przenoszone przez np. kleszcze. Nasz pupil jest nieustannie narażony na wizyty nieproszonych gości, choćby podczas spacerów lub kontaktu z innymi zwierzętami. Najlepiej chronić zwierzę poprzez zastosowanie obroży przeciw pchłom i kleszczom lub kropli aplikowanych bezpośrednio na skórę, o takich samych właściwościach insektobójczych. Dodatkową ochroną może być też stosowanie sprayu i odpowiednich kosmetyków (np. szamponów).

Kiedy pies może złapać kleszcza albo pchły?

Każdy pies narażony jest na obciążających go nieproszonych gości. Co może zdziwić wiele osób, to zagrożenie trwa nieprzerwanie przez cały rok. Pchły mogą przeskoczyć na psa w windzie, na schodach lub w innym miejscu, gdzie przebywa (lub przebywało!) zarażone zwierzę. Szczyt aktywności kleszczy przypada na sezon od marca do października. Jednak zgubne jest myślenie, że poza tym sezonem pies jest bezpieczny. Stosunkowo ciepłe zimy sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy, dlatego każdy pies powinien być zabezpieczany przez cały rok.

Dlaczego zabezpieczenie przed pchłami, kleszczami i innymi pasożytami jest tak ważne?

Pchły i kleszcze potrafią bardzo sprawnie się przemieszczać w poszukiwaniu żywiciela. Oprócz świądu i bólu w miejscu ukąszeń, insekty te mogą przenosić ciężkie choroby, trudne do wyleczenia, a także powodować stany zapalne na skórze. Niebezpieczeństwo stojące za małymi wampirami jest zbyt wielkie, by je bagatelizować. Dlatego ochrona przed kleszczami i pchłami powinna być skoncentrowana na profilaktyce, bo naprawdę – lepiej zapobiec niż leczyć.

Podobnie sprawy się mają z pasożytami wewnętrznymi – działania profilaktyczne są istotne. Dlatego zaleca się regularne odrobaczanie, przypadające zwykle w okresie planowanych szczepień. Niezależnie od tego, czy chcesz wybrać produkty chroniące Twojego psa przed kleszczami, pchłami i pasożytami, czy wyleczyć go z już nabytych insektów – w ofercie naszego sklepu zoologicznego znajdziesz skuteczne i jednocześnie bezpieczne preparaty.