Podłoże

Sortowanie

Stąpając po pewnym gruncie

Podłoże w terrarium jest bardzo istotne. Warunkuje komfort życia zwierzęcia i umożliwia życie roślinności. Jako że terrarium powinno jak najdokładniej i najwierniej odwzorować warunki naturalne, panujące na terenach, w których dany gatunek zwierząt żyje, wybór podłoża jest dość szeroki.

 

Jak wybrać odpowiednie podłoże do terrarium?

Na rynku dostępne są podłoża do terrarium imitujące miejsca typu dżungla, pustynia, jaskinia, czy step. Najczęściej jednak warto samemu przygotować podłoże z dostępnych, sprawdzonych materiałów, takich, które można kupić w naszym sklepie zoologicznym.

O ile dla wielu pająków najlepszy może się okazać wermikulit, o tyle dość uniwersalny zdaje się być piasek. Występuje on w kilku rodzajach, jak piasek pustynny, czy jaskiniowy. Inny rodzaj podłoża stanowi torf (dla tropikalnych gadów, płazów i owadów) i ziemia, glina, sianko łąkowe, a jeszcze inny wióry, kory, drewna i podłoża kukurydziane. W wilgotne warunki życia idealnie wpisze się mech – to niezbędny element podłoża, gdy naszym pupilem jest żaba lub jaszczurka, żyjąca

w wilgotnym klimacie. A żeby mech i inne rośliny (np. tropikalne) mogły się rozwijać, potrzebny może być hygrolon. Jest to materiał stanowiący świetnie napowietrzone i trzymające wilgoć podłoże. Można nim wyłożyć element w terrarium lub całą jego ścianę. Hygrolon pozwala na wyhodowanie efektownych i niepowtarzalnych struktur.