Oświetlenie do akwarium
Piękno, ciepło i życie
Oświetlenie do akwarium pełni szereg różnych funkcji, stanowi jedno z podstawowych zagadnień akwarystyki. Podkreślenie widoczności podwodnego świata, możliwość obserwowania go nawet nocą i niezwykła dekoracyjność oświetlonego akwarium – to jedynie wisienka na torcie.
Oświetlenie do akwarium – potrzeba czy tylko dekoracja?
Światło jest konieczne do życia. Każdego. Pojęcia związane z roślinami, takie jak fotosynteza, wytwarzania tlenu, synteza związków organicznych z nieorganicznych, pewnie są co najmniej zasłyszane. Światło reguluje też procesy życiowe zwierząt – w przypadku ryb jest to m. in. rozmnażanie. Jako że ważnym pojęciem jest też cykl dobowy, dostępne są lampy dzienne i np. imitujące światło księżyca.
Oświetlenie do akwarium – mikrosłońce podwodnego świata
Oświetlenie do akwarium powinno być podstawowym źródłem światła. Naturalne promienie słoneczne dopełniają dzieła, ale nie są wystarczające, szczególnie zimą. Najczęściej używanym w akwarystyce źródłem światła sztucznego są świetlówki, następnie lampy rtęciowe lub metalohalogenowe oraz oświetlenie diodowe. Do wyboru mamy tradycyjne świetlówki typu T5 i T8 oraz typu LED.
Jakie oświetlenie do akwarium wybrać?
Na wybór oświetlenia do akwarium wpływ musi mieć rodzaj zbiornika – to, czy jest on morski, czy posiada bogatą roślinność itp. Ważna jest też wielkość akwarium, szczególnie jego wysokość. Istotna jest też temperatura barwna i rodzaj emitowanego światła.