Pokarm dla ptaków

Sortowanie

Ziarnko do ziarnka, a zbierze się… idealny pokarm dla ptaków

Pokarm dla ptaków to kwestia podstawowa dla każdego opiekuna pierzastych pupili. Wybór pokarmu warunkuje zdrowie zwierzęcia, wpływa na całe jego życie. Zawsze najlepsze podpowiedzi i inspiracje odnajduje się w naturze. Planując więc menu zwierzęcia, trzeba wziąć pod uwagę to, co jada ono żyjąc dziko.

 

Pokarm dla ptaków – składnik podstawowy

Pokarm dla ptaków składa się przede wszystkim z nasion, niezależnie od tego o jakich ptakach mowa. Ważne, by gotowe pokarmy pozbawione były konserwantów, sztucznych barwników, a także cukru i zbyt tłustych ziaren, ponieważ mogą prowadzić do nadwagi i związanych z nią chorób. Prócz gotowych mieszanek i samodzielnych składników, które można kupić, cennymi źródłami substancji odżywczych będą owoce wraz z ich ziarnami, warzywa, liście i małe ilości sera lub gotowanego jajka, podawane raczej sporadycznie. Pokarm dla ptaków egzotycznych w gotowej postaci, zawiera zwykle prócz nasion i suszonych warzyw i owoców, suszone insekty – to również wartościowe źródło białka. Dobierając dodatki do podstawowego żywienia ptaków, warto uprzednio poczytać o danym gatunku, jego pochodzeniu, naturalnym występowaniu i starać się jak najbardziej zainspirować naturą.

 

Rodzaje pokarmu dla ptaków

Sporym udogodnieniem dla opiekunów ptaków jest podział pokarmu już na etapie produkcji – inne są bowiem mieszanki dla dużych papug egzotycznych, a inne np. dla papużek falistych lub kanarków. Każda z mieszanek ma zapewnić skrzydlatym zwierzakom dobrze zbilansowaną dietę, inspirowaną naturą. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w suplementy i przysmaki, które często dostosowane są do konkretnych gatunków ptaków, ich potrzeb i wymagań.