Pchły, kleszcze, pasożyty u kotów

Sortowanie

Co gryzie kota

Pchły, kleszcze, pasożyty to grupa nieproszonych i uciążliwych gości. Jeśli Twój kot opuszcza  przestrzeń mieszkania lub ma kontakt ze zwierzętami, które wychodzą na zewnątrz, narażony jest na zakażenie szkodnikami. Zagrożenie wzrasta w sezonie od wiosny do jesieni. Niestety nie oznacza to, że zimą zwierzęta są bezpieczne. Przy mało mroźnych zimach, kiedy temperatura ledwo sięga zera stopni Celsjusza, insekty takie jak kleszcze mogą pozostawać aktywne. Poza tym inwazje pcheł przenoszą się nie tylko ze zwierzęcia bezpośrednio na inne zwierzę – te insekty mogą czyhać
w miejscu, w którym ich pierwotny żywiciel już się nie znajduje. Więc w zasadzie wszędzie.

Profilaktyczne obroże i krople przeciw pchłom, kleszczom i pasożytom

Dobrym i skutecznym rozwiązaniem są obroże przeciwpchelne. Zapewniają ochronę na wiele miesięcy. Krople, którymi zakrapia się  skórę, lepiej sprawdzają się u psów – kot jest w stanie tak się wygiąć, by zlizać preparat.

Pchły, kleszcze, pasożyty – inne akcesoria przeciwko insektom

Pomocne mogą być też spraye, maści itp. oraz akcesoria typu pęseta (do usunięcia kleszcza).

Osobną kategorią są leki i inne preparaty medyczne, o których stosowaniu powinien decydować lekarz weterynarii. Wtedy określoną terapię można wspierać odpowiednią suplementacją. Leki które na pewno będą musiały znaleźć się w kociej apteczce to np. tabletki na odrobaczanie.