Pielęgnacja zębów

 

Na koci ząb – Pielęgnacja zębów

Pielęgnacja zębów i jamy ustnej u kota, to jedna z tych kwestii, w której zwykle trzeba kotu pomóc. Najczęstszym zagrożeniem u puchatych milusińskich jest osad i kamień nazębny, który nieusunięty, prowadzić może do próchnicy.

Przede wszystkim: profilaktyczna pielęgnacja zębów

Skutecznym i pewnym rozwiązaniem jest regularne szczotkowanie za pomocą specjalnej lub dziecięcej szczoteczki do zębów i pasty, przeznaczonej wyłącznie dla kotów! Niedopuszczalne jest używanie past przeznaczonych do mycia zębów ludzi – zawierają one m. in. fluor, który jest substancją wyjątkowo szkodliwą, wręcz trującą dla kotów! W tym sposobie jedyną poważną wadę może stanowić to, że pupila zazwyczaj trudno przekonać do szczotkowania zębów.

 

Jak poradzić sobie z kotem, który nie znosi szczotkowania zębów?

Na szczęście istnieją inne metody pielęgnacji zębów kota niż szczotkowanie, które są przystępne zarówno dla zwierzęcia, jak i jego właściciela. Dobrą metodą oczyszczania zębów kota jest podawanie mu suchej karmy lub twardszych przekąsek (najlepiej do tego przeznaczonych) – delikatnie zdzierają one osad. Kolejną opcją pielęgnacji jamy ustnej i zębów kota są zabawki do gryzienia, których „skutkiem ubocznym” zabaw jest właśnie czyszczenie zębów. Na rynku dostępne są też preparaty, którymi smaruje się delikatną kocią łapkę od strony wewnętrznej. Kot chcąc się pozbyć substancji – zliże ją i tym samym doprowadzi preparat do wnętrza pyszczka. Innym rozwiązaniem, bardzo prostym i skutecznym, jest dodawanie do wody specjalnego płynu, który pomaga pozbyć się z zębów kamienia i zapobiega jego ponownemu osadzaniu.