Pokarm

Sortowanie

Przez żołądek do serca – Pokarm

Pokarm dla małych zwierząt to zagadnienie bardziej złożone niż mogłoby się wydawać. Przedstawiciele różnych gatunków gryzoni mają nieraz zupełnie inne wymagania żywieniowe.

Pokarm dla gryzoni – zasada ogólna

Zasadniczo jedyną, niezmienną kwestią w żywieniu gryzoni jest potrzeba składników pomagających w ścieraniu zębów. Każdemu gryzoniowi zęby rosną przez całe życie. Jeśli nie są na bieżąco ścierane, mogą przerosnąć, co spowoduje mniejszy apetyt, dyskomfort, ból i zdecydowanie obniży dobrostan zwierzaka. Dlatego tak istotny jest nieograniczony wręcz dostęp gryzoni do gałązek, drewna itp., których gryzienie zapobiegnie pojawienia się problemu.

Siano – produkt uniwersalny

W diecie większości gryzoni pojawia się siano. Nie tylko pomaga ścierać zęby, ale też dostarcza włókien potrzebnych do prawidłowego trawienia. W przypadku szynszyli domowej oraz królików, siano powinno stanowić nawet 80% podstawy żywieniowej. Wbrew pozorom nie wszystkim gryzoniom wolno jeść ziarna, czy zboża. Dlatego zdecydowanie lepiej wybierać gotowe produkty, przeznaczone dla konkretnego gatunku lub rodzaju zwierząt. Zawierają one zwykle granulaty, uzupełnione o potrzebne składniki mineralne, witaminy itd.

Małe zwierzęta to czasem też drapieżniki

Zupełnie inne niż wyżej wspomniane, jest menu fretki i jeża, a to z racji tego, że zwierzęta te zaliczają się do drapieżników. Ich dieta powinna się opierać głównie na mięsie. Tak właśnie komponowane są pokarmy gotowe dla tych małych łasuchów. Od czasu do czasu można też podać jeżowi i fretce karmę przeznaczoną dla kociąt.