Akwarium

 

Łacińskie aquarium, czyli naczynie na wodę

Akwarium to sztuczny zbiornik wody, przeznaczony do hodowli i obserwacji stworzeń, żyjących w wodzie. Naczynie przybiera różne formy i kształty, posiadając co najmniej jedną szklaną ścianę. Najczęściej w naszych domach można spotkać akwarium ogólne – wielogatunkowe. Niezależnie od tego, czy w naczyniu hodowany jest słodkowodny mikroświat czy morski – dobierając gatunki roślin, ryb i innych stworzeń, mających zamieszkać w danym akwarium, należy brać pod uwagę kilka kwestii. Najważniejsza z nich dotyczy hodowli roślin i zwierząt o podobnych wymaganiach względem cech środowiska, wielkości przestrzeni, wody i jej temperatury, światła oraz aspektów pielęgnacyjnych i żywieniowych. Kompozycje roślinne szybko zostaną zaburzone, jeśli przyjdzie im koegzystować z rybami zjadającymi rośliny lub rozgrzebującymi podłoże akwarium.

 

Akwariowe tragedie

Najbardziej przykrą w skutkach pomyłką jest umieszczenie ryb drapieżnych w jednym zbiorniku ze słabszymi osobnikami – mniejsze ryby będą się chować, będą niejednokrotnie ranne lub zabijane
i zjadane.

 

Akwarium – życie w zgodzie i harmonii

Akwarium, które można pielęgnować w warunkach domowych, mogą wspólnie zamieszkiwać rośliny i zwierzęta różnych gatunków, rodzajów i rodzin – trzeba je jedynie rozważnie dobierać. Warto wziąć pod uwagę prócz wyglądu i innych walorów estetycznych (jak sposób poruszania się), głębokość, na której stworzenia naturalnie żyją, aby zapełnić każdą przestrzeń akwarium.

Wiadomym jest też fakt, że zazwyczaj ryby dobrze czują się wśród przedstawicieli swojego gatunku. Dlatego lepiej zasiedlić akwarium jednogatunkowymi grupkami, aniżeli wieloma rybami, spośród których każda reprezentuje odrębny gatunek.