Grzałki do akwarium

Konieczne ciepło

Grzałki do akwarium to kolejne podstawowe elementy wyposażenia wodnego, egzotycznego mikroświata. Temperatura wody w akwariach tropikalnych powinna wynosić między 18 a 27 stopniami Celsjusza, czyli musi być ogrzewana. Najprostszym rozwiązaniem jest grzałka do akwarium.

 

Grzałki do akwarium z termostatem

Grzałki do akwarium często posiadają już termostat i regulację zadanej temperatury. To bardzo istotne elementy, których obecność w wyposażeniu akwarium jest konieczna. Zdarza się też, że filtry do wody wyposażone są również w grzałkę – mówimy wtedy o grzałce zewnętrznej.

 

Jak wybrać grzałki do akwarium?

Wybierając grzałki do akwarium należy kierować się wielkością zbiornika. Przyjmuje się, że do ogrzania 1 litra wody potrzebny jest 1 Wat energii, a jeśli w danym pomieszczeniu występuje stała, stabilna temperatura, niezależnie od pory roku, wystarczy nawet 0,85 Wata.

Grzałki do akwarium można podzielić, podobnie jak filtry do wody, na wewnętrzne i zewnętrzne. Grzałki wewnętrzne są tradycyjne i bezpieczne w użyciu.

 

Życiodajne ciepło

Dopełniające zadania grzałek do akwarium są kable grzewcze, które mocuje się na dnie zbiorników. Służą one przede wszystkim roślinom. Nie stosuje się ich jako alternatywę grzałek, lecz jako ich uzupełnienie.