Akwaria

Forma wodnego mikroświata

Akwaria są zbiornikami wody, przeznaczonymi do hodowli i obserwacji ryb, roślin i innych wodnych stworzeń. Co najmniej jedna ścianka akwariów wykonana jest ze szkła, lub innego przezroczystego materiału.

 

Akwaria i ich różnorodność

Akwaria występują w bardzo wielu wielkościach, a raczej pojemnościach (ich wielkość jest oznaczana ilością wody, którą mieszczą) i w różnych kształtach. Bardzo popularne są akwaria w formie prostego sześcianu (szerokie, wąskie, niskie, wysokie – jest w czym wybierać) lub akwaria panoramiczne, czyli posiadające sześć ścian bocznych, gdzie przednia szyba została skrócona, dzięki czemu pojawiły się dwie nowe w narożnikach. Tego typu budowa akwarium uwydatnia głębię obrazu. Niegdyś, szczególnie do hodowli welonek, wykorzystywano akwaria w formie kuli – na szczęście odchodzi się już od tego zwyczaju, co jest wynikiem zwiększenia wiedzy i świadomości nawet początkujących hodowców. W istocie kula nie nadaje się do hodowli żadnej ryby.

 

Akwaria i ich przeznaczenie

Akwaria można podzielić ze względu na różne przeznaczenie – są to akwaria ogólne (tzw. wielogatunkowe), hodowlane (lęgowe) i biotopowe (czyli środowiskowe – służą do odwzorowania wycinka natury i obserwacji procesów życiowych w nim zachodzących).