Szampony i odżywki dla kota

Kąpiel może być przyjemna – Szampony i odżywki

Szczególnego rodzaju środkiem pielęgnacji kota są szampony i różne rodzaje odżywek, stosowanych na rzecz dobrego stanu sierści i skóry. Szampony dla kotów są oferowane w dwóch formach – stosowanej na mokro oraz na sucho.

Czy kota należy kąpać regularnie?

Koty doskonale potrafią zadbać o wygląd swojej sierści, są na tyle giętkie i zręcznie operujące łapami i językiem, by sierść utrzymać w należytym porządku. Czasem jednak zarówno sierść krótka jak i długa może wymagać wsparcia człowieka, nie wspominając tu szerzej o szamponach działających odstraszająco na pchły i kleszcze. Sytuacje, które wymagają interwencji człowieka, to zazwyczaj te momenty, w których kocia sierść zetknęła się z olejami, materiałami budowlanymi, klejami, żywicami roślinnymi i wieloma innymi nieprzyjemnymi niespodziankami, które przydarzają się szczególnie kotom spędzającym czas poza domem. Oczywiście nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której również w domowych pieleszach widzimy kota ubrudzonego jakąś nieprzyjemnie pachnącą substancją.

Kiedy kot potrzebuje pomocy w utrzymaniu higieny? – Szampony i odżywki

Część kotów z nadwagą lub chorobami miewa problemy z właściwą higieną; wtedy oferta szamponów i odżywek jest nieodzownym wsparciem dla właścicieli mruczków.

Dla kotów szczególnie polecane są szampony suche jako mniej stresogenne niż kąpiele wodne (choć jest spora grupa kotów uwielbiających kąpiele).

Należy pamiętać, że nie powinno się na kociej sierści stosować szamponów przeznaczonych dla ludzi, gdyż źle wpływają zarówno na skórę jak i samą sierść kota.