Piasek dla ptaków

Sortowanie

Wielofunkcyjne drobinki – Piasek dla ptaków

Piasek dla ptaków pełni różne funkcje. Świetnie nadaje się jako podłoże – warstwa tego surowca na dnie klatki umożliwia szybkie i sprawne sprzątanie. Piasek świetnie wchłania wilgoć i zapach oraz nie pyli się – nie generuje zatem kurzu wokół klatki ani w jej wnętrzu.

Piasek dla ptaków służy tym stworzeniom również do ścierania pazurów, co należy do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, a w czym w warunkach hodowlanych trzeba zwierzętom pomagać.

Kolejną ważną funkcją, jaką piasek dla ptaków spełnia, jest pomoc w trawieniu. Ptaki instynktownie zjadają drobinki, które wiążąc się z treściami pokarmowymi, pozytywnie wpływają na proces przemiany materii i trawienia. Poza tym bardzo częstym dodatkiem do piasku są skruszone muszle (np. ostryg), które zawierają wapń – zjadając je, ptaki dostarczają sobie porcje tego cennego pierwiastka, wpływającego na mocne kości.

 

Piasek dla ptaków – specjalna obróbka

Ciekawostką może być fakt, że niezależnie od gradacji piasku przeznaczonego dla ptaków, czyli tego czy surowiec jest gruboziarnisty czy drobny, zawsze poddaje się go wypiekaniu. Obróbka termiczna piasku z kopalni mineralnych pozwala na oczyszczenie go z bakterii.