Pielęgnacja uszu

Na cztery łapy i dwoje uszu

Wielu być może zdziwi fakt, że to uszy, a konkretnie znajdujący się w nich ośrodek równowagi, odpowiedzialne są za przysłowiową umiejętność kotów – spadania na cztery łapy. Uszy kota są ponadto niezwykle wrażliwe. Przy nawet najbardziej cichych bodźcach, kot nadstawia uszy w kierunku źródła dźwięku, wyłapując niemal każde drganie, czyli każdy dźwięk.

Czy kotu trzeba pomóc w czyszczeniu uszu?

Pielęgnacja uszu kota powinna być prowadzona jako stały element w tygodniowym harmonogramie. Uszy są właściwie jedynym miejscem kociego ciała, które wymaga pomocy opiekuna w czyszczeniu i pielęgnacji. Czynność ta nie jest trudna, ale trzeba przyzwyczajać do niej mruczącego pupila od samego początku, by potem nie generowała stresu u zwierzęcia i jego właściciela.

Jak pielęgnować uszy kota?

Do prawidłowej pielęgnacji uszu kota najlepiej używać gotowych preparatów – są inne możliwości, ale lepiej, by w razie potrzeby przeprowadzał je weterynarz. Stosunkowo łatwo podrażnić strukturę budowy kocich uszu, gdy nieumiejętnie zabieramy się do ich czyszczenia, szczególnie sięgając głęboko np. patyczkiem kosmetycznym. Gotowe preparaty nie wymagają wcale patyczka, a jedynie chusteczki lub gazika. Preparatem zakrapia się uszy zwierzaka i delikatnie je masuje. Po chwili można usunąć z delikatnej małżowiny wszelkie zabrudzenia. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, mogące świadczyć o infekcji lub innej chorobie – powinniśmy jak najprędzej udać się do specjalisty.