Czesanie i trymowanie kota

Sortowanie

Regularna pielęgnacja i przyjemność – Czesanie i trymowanie kota

Czesanie lub trymowanie kota jest czynnością, której stopień konieczności i częstotliwości rośnie wraz z długością sierści tych zwierząt. Dachowce i koty z krótką sierścią wyczesywane mogą być raz za czas, czynność ta będzie dla nich przyjemna i doda im uroku. Koty z sierścią o średniej długości czesać należy około raz lub kilka razy w tygodniu, a koty z sierścią długą – codziennie.

 

Czego należy unikać przy czesaniu kota?

Warto nie dopuszczać do powstania kołtunów. U kota perskiego może się to skończyć w najlepszym wypadku wycięciem kołtunów, a w najgorszym całkowitym ogoleniem. Jeśli ktoś podejmie ryzyko i spróbuje trudne kołtuny rozczesać – może zafundować kotu i sobie traumę.

 

Czesanie i trymowanie kota – potrzebne akcesoria

Czesanie i trymowanie kota to czynności pielęgnacyjne, do których odnajdziemy na rynku całą gamę akcesoriów. Najpopularniejszym trymerem dla kotów jest niewątpliwie furminator. Trzeba jednak podkreślić, że nieumiejętne lub nieuważne używanie tego sprzętu, może zrobić więcej szkody niż pożytku – od usuwania zdrowych włosów, przez pozbycie się podszerstka, aż do przycięcia sierści i podrażnienia skóry. Najbezpieczniejszą, bardzo skuteczną i przeznaczoną do codziennej pielęgnacji opcją pozostają szczotki i grzebienie.

 

Czesanie kota – co wybrać?

Zwykle najlepiej sprawdzają się grzebienie oraz szczotki z metalowymi zębami. Przed ewentualnym podrażnieniem lub zranieniem kociej skóry ochronią kulki na zakończeniach zębów szczotki. Co istotne, właściwie to grzebień i metalowa szczotka są osprzętem zapewniającym prócz przyjemnego rytuału – faktyczną pielęgnację – z usuwaniem martwych włosów, wyczesywaniem podszerstka itp. Dość popularne szczotki, wykonane z naturalnego włosia mogą okazać się niewystarczające. Ale co trzeba przyznać – świetnie masują kocią skórę, poprawiając jej ukrwienie oraz dodają sierści spektakularnego blasku.