Spacer z psem zarówno dla niego, jak i dla opiekuna jest codziennym wspólnym rytuałem, któremu towarzyszy wiele radości i zabawy. Jest to chwila pozwalająca na budowanie więzi i dająca wytchnienie od codziennych obowiązków. Należy pamiętać, że spacer to nie tylko zabawa, to również, a raczej przede wszystkim odpowiedzią na fizjologiczne potrzeby czworonoga. W interesie opiekuna stoi zapewnienie bezpieczeństwa oraz stosowanie się do obowiązujących przepisów prawa dotyczących wyprowadzania psów w miejscach publicznych. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad regulacjami prawnymi, jakie obowiązują w tej kwestii? Czy istnieją miejsca, w których możemy spuścić psa ze smyczy, oraz kiedy potrzebny jest kaganiec? Co na to wszystko prawo oraz jakie konsekwencje mogą grozić opiekunowi za nieprzestrzeganie go?
Z odpowiedzią na te nurtujące pytania przychodzi kodeks wykroczeń. Zawarto w nim przepisy dotyczące wyprowadzania psów w miejscach publicznych, ewentualnych zakazów, nakazów oraz sankcji w przypadku niestosowania się do obowiązującego prawa. Wśród zapisów znalazły się między innymi, takie przepisy jak:
Zgodnie z art. 77 § 1 kodeksu wykroczeń § 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
Zgodnie z § 2 tego przepisu Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
W przepisach nie jest jednoznacznie stwierdzone, że wyprowadzanie psa ma się odbywać na smyczy, bądź w kagańcu. W kodeksie jest jedynie mowa o zachowaniu wyjątkowej ostrożności oraz kontroli nad psem. W przypadku dobrze ułożonego, spokojnego czworonoga zastosowanie środków takich jak kaganiec czy smycz może okazać się zbędne. Wyjątkiem jest przepis dotyczący wyprowadzania psów na terenie lasów. Las jest miejscem gdzie wyprowadzanie psów luzem jest zabronione, a właściciel łamiący ten przepis może zostać obciążony grzywną. Mówi o tym:
Art. 166 kodeksu wykroczeń wskazuje, że Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Na nic zda się poszukiwanie prawnej definicji zachowania środków ostrożności, w kontekście wyprowadzania czworonoga. W przepisach nie istnieje również wzmianka o konieczności zakładania kagańca czy smyczy. Przepisy kładą jednak mocny nacisk na zachowanie zdrowego rozsądku opiekuna i odpowiedzialne wyprowadzanie psa. Kluczowe jest posiadanie kontroli nad zwierzęciem i panowania nad nim, tak, aby nie stwarzało zagrożenia dla innych osób przebywających w przestrzeni publicznej. W przypadku, kiedy mamy pełną kontrolę nad zachowaniem naszego czworonoga, rozumiemy sygnał, które wysyła i potrafimy w porę reagować, kaganiec i smycz mogą okazać się zbędne.
Wyjątek od reguły stanowią przepisy lokalne, które mogą narzucić opiekunowi czworonoga wzmożone środki ochrony. Wiele miejscowości, miast i gmin wprowadziło osobne przepisy nakazujące wyprowadzanie psa na smyczy i w założonym kagańcu podczas całego spaceru, poza zamkniętym prywatnym terenem. Przykładem miasta, które wprowadziło osobne przepisy, dotyczące wyprowadzania zwierząt jest Warszawa. W stolicy, opiekunowie czworonogów zobowiązani są do wyprowadzania ich na smyczy, a w przypadku wyjątkowo groźnych ras, bądź ich krzyżówek również w kagańcu. Słuszność tych przepisów jest coraz częściej podważana. Przeciwnicy restrykcyjnych przepisów argumentują, że restrykcje powinny być nakładane w zależności od rasy, cech biologicznych, wieku oraz ogólnego stanu zdrowia czworonoga.
Istnieje furtka, która umożliwia na tych terenach wyprowadzanie psów bez smyczy, czy kagańca. Jest nią zaświadczenie od lekarza weterynarii, świadczące o tym, że konkretny pies nie stanowi zagrożenia dla otoczenia oraz przebywających w nim osób, ze względu na podeszły wiek, lub zły stan zdrowia. Zanim jednak wyjdziesz na spacer ze swoim czworonogiem, zapoznaj się z aktualnie panującymi przepisami, aby uniknąć konsekwencji karnych.
Kaganiec i smycz, która jest dobrej jakości oraz jest właściwie dobrana do rasy, wagi oraz charakteru potrzeb psa, nie powinna przeszkodzić mu w codziennej aktywności oraz doświadczaniu przygód. Wręcz przeciwnie. Przedmioty te ponadto mogą stanowić dodatkową ochronę przed zagrożeniami z otoczenia. Wybierając smycz dla twojego podopiecznego, pamiętaj o tym, aby stabilnie i pewnie trzymała się ona w dłoni, minimalizując ryzyko upuszczenia smyczy, czy wyrwania się psa, a przy tym wpływając na poprawę bezpieczeństwa. Kolejnym ważnym aspektem jest jakość i grubość materiału, z którego wykonana jest smycz. Ona również powinna być odpowiednio dobrana do potrzeb psa, tak, aby podczas zabawy nie doszło do przegryzienia jej i zerwania się pasa. Obecnie na rynku mamy dostęp do szerokiego wyboru smyczy i kagańców doskonałej jakości. Wybierz taką, która najlepiej odpowie na potrzeby twojego psa i zapewni bezpieczeństwo i komfort podczas wspólnych spacerów.
O nas
Aligator ZOO to polska sieć sklepów zoologicznych, która na rynku pojawiła się w 2003 roku, posiadamy 10 sklepów w różnych miastach Polski. Od teraz możesz zamawiać u nas również online. Dysponujemy szeroką gamą produktów pochodzących od renomowanych producentów.
Menu
Zapłacisz
Pomoc
Jeśli potrzebujesz pomocy lub doradztwa - skontaktuj się z nami lub odwiedź jeden z naszych punktów.
Chętnie doradzimy każdemu opiekunowi!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji - sklep@aligatorzoo.pl
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Bydgoszczy
aleja Powstańców Wielkopolskich 10,
85-090 Bydgoszcz
www.wiw.bydgoszcz.pl
Social media
Utrzymanie i aktualizacja:
Digone