Myszoskoczek, w wersji domowej znany także pod nazwą gerbila, bądź suwaka mongolskiego, to przeurocze stworzenie, które od lat podbija serca hodowców i amatorów gryzoni. Na jego korzyść świadczy całkiem obszerny wachlarz zalet, dzięki którym jest często wybierany spośród innych, drobnych pupili. Myszoskoczek to zwierzątko bardzo żywiołowe, ciekawskie a przede wszystkim niezwykle przyjazne, nie ma więc większych problemów z oswojeniem się z człowiekiem. Lubi towarzystwo. Ponadto, dużą zaletą myszoskoczków jest ich tryb życia. Zwierzątko funkcjonuje również za dnia, nie tylko zaś nocą, może więc towarzyszyć domownikom w ciągu całej doby. Dodatkowo myszoskoczki są stosunkowo ciche. W przypadku poddenerwowania, wyczucia zagrożenia, co ciekawe, zaczynają tupać tylnymi nóżkami, wówczas warto obserwować, czy wszystko u pupila jest w porządku.
Średnia długość życia myszoskoczka to ok. trzy, cztery lata, potrafią jednak żyć i dłużej, ciesząc się dobrym zdrowiem. Są zwierzątkami stadnymi, w warunkach naturalnych tworzą gromady liczące nawet dwadzieścia osobników, dlatego najlepiej brać od razu minimalnie parę. Samotny myszoskoczek to bardzo smutny myszoskoczek i należy o tym pamiętać. W przypadku współistnienia grupowego myszoskoczków, zwierzątka wchodzą ze sobą w interakcje i budują wzajemne więzi, między innymi iskając się nawzajem. Oczywiście dobierając stworzonka w pary, powinno się zadbać o niełączenie płci przeciwnych, chyba że zamierzamy zakładać własną, nieoficjalną hodowlę (raczej nie jest to zalecane).
Podstawową rzeczą, o którą należy zadbać, jest przygotowanie przestrzeni do życia. Klatki dla myszy i myszoskoczków , którą będą zamieszkiwać, wymagają nie tylko odpowiedniego wyposażenia, lecz także konkretnych wymiarów, zarówno jeśli chodzi o jej wysokość i wielkość. Tak ruchliwe i skoczne zwierzątko potrzebuje sporego wybiegu. Minimalne wymiary klatki powinny wynosić 60x40x40cm przy jednym mieszkańcu. Warto zadbać o co najmniej dwa, trzy piętra do wspinaczki. Dodatkowo niezbędne będą wszelkiej maści drabinki, tunele i zabawki, wykonane najlepiej z tworzyw naturalnych, na przykład drewna, niekoniecznie zaś z plastiku. Myszoskoczki, jak wszystkie gryzonie, uwielbiają gryźć, potrzebują stępiać i ścierać swoje ząbki – stąd najlepszym wyborem jest przywołane już drewno. Plastik zostanie przez myszoskoczka szybko zdewastowany, a może mu wręcz zaszkodzić.
Myszoskoczki to zwierzątka pustynne, stąd ważnym elementem wyposażenia klatki jest odpowiednie podłoże i siano – w tym przypadku dobrze sprawdzą się tworzywa suche, takie jak żwirek bentonitowy, czy tzw. pellet, który składa się ze sprasowanych trocin. Zawsze warto dołożyć gryzoniowi trochę sianka, ażeby mógł uwić sobie i umościć miłe, wygodne gniazdko.
Dieta myszoskoczka powinna być zróżnicowana. W związku z tym, w wyposażeniu klatki powinno znajdować się kilka miseczek. Istotnym elementem posiłków będzie oczywiście sucha karma, warto wybierać te najwyższej jakości, bogate w składniki mineralne i odżywcze, białko, a także niezbędne mikro- i makroelementy. Ponadto dobrze uzupełniać ją warzywami i owocami. Pełnowartościowy pokarm dla myszy i myszoskoczków w postaci mieszanek wieloskładnikowych to rzecz niezbędna. Myszoskoczka należy karmić dwa razy dziennie, codziennie trzeba także sprawdzać ilość wody w poidełku.
Równie ważnym elementem rutyny w opiece nad myszoskoczkiem jest dbanie o czystość klatki zwierzątka. Czyścić ją i wymieniać podłoże należy przynajmniej raz w tygodniu. Myszoskoczek, jak każde zwierzę, wymaga codziennej uwagi i troski. Ponadto, sam z siebie jest zwierzątkiem ceniącym sobie czystość. Poświęca na to stosunkowo sporo czasu w ciągu dnia. Wspomniane wcześniej iskanie się osobników w stadkach to nie wszystko. Istotną sprawą jest umożliwienie gryzoniowi dokonywania kąpieli piaskowych. Rolą opiekuna jest przygotowanie mu w tym celu specjalnej wanienki, lub miseczki i wyposażenie jej w przystosowany do tego piasek, przeznaczony do kąpieli gryzoni. Myszoskoczek z resztą poradzi sobie sam, z lubością tarzając się w piasku. Kąpiele piaskowe wspomagają zdrowie fizyczne i psychiczne zwierzaków.
Należy obalić mit, jakoby myszoskoczki, jak i inne gryzonie były zwierzątkami przeznaczonymi dla każdego. Są to pupile wymagające dużo opieki, a także ostrożności. Zdecydowanie nie powinny pojawić się w otoczeniu dzieci młodszych niż dwanaście lat. Nawet najszczersze intencje nie uchronią gryzonia przed niezamierzoną krzywdą ze strony dziecka. Zwierzątko jest bardzo małe i kruche, dziecko może je niechcący upuścić, połamać, czy nawet pozbawić ogonka. Lepiej unikać sytuacji stresowych i niebezpiecznych dla małych, futrzastych podopiecznych.
O nas
Aligator ZOO to polska sieć sklepów zoologicznych, która na rynku pojawiła się w 2003 roku, posiadamy 10 sklepów w różnych miastach Polski. Od teraz możesz zamawiać u nas również online. Dysponujemy szeroką gamą produktów pochodzących od renomowanych producentów.
Menu
Zapłacisz
Pomoc
Jeśli potrzebujesz pomocy lub doradztwa - skontaktuj się z nami lub odwiedź jeden z naszych punktów.
Chętnie doradzimy każdemu opiekunowi!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji - sklep@aligatorzoo.pl
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Bydgoszczy
aleja Powstańców Wielkopolskich 10,
85-090 Bydgoszcz
www.wiw.bydgoszcz.pl
Social media
Utrzymanie i aktualizacja:
Digone