Obserwując koty w swoim środowisku naturalnym, czyli na łonie natury często możemy zaobserwować, że, obgryzają one rośliny napotkane na swojej drodze. Czy to naturalne zjawisko? Odpowiadamy — zdecydowanie tak! Nie jest to powód do zmartwień. Obgryzanie roślin leży w kociej naturze. Jego częstotliwość oraz wielkość mogą być indywidualną potrzebą każdego ze zwierzaków. Mimo iż koty są mięsożerne, ciągną do bliskości trawy i roślin. Szczególnie preferowanym rodzajem roślin jest tak zwana koci trawa. Czym jest kocia trawa i jakie właściwości ma dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kota?
Istnieje przeświadczenie, że jeśli zwierzę je trawę to oznaka, że brakuje mu witamin i minerałów. Czy ta teoria ma podstawy naukowe, osadzone w dziedzinie medycyny, jaką jest weterynaria? Przyczyn obgryzania trawy przez koty może być wiele. Przedstawiamy kilka najczęstszych przyczyn jedzenia trawy przez koty.
Ze względu na uwarunkowania biologiczne kota można by pokusić się o stwierdzenie, że każdy kot potrzebuje kociej trawy do sprawnego funkcjonowania jego organizmu. W praktyce sprawdza się to w większości przypadków, ale istnieją wyjątki, kiedy kot nie wykazuje zainteresowania kocią trawą. Natomiast zdarza się to sporadycznie. Większość kotów lubi kocią trawę i się jej domaga. Warto sprawdzić, do której grupy należy Twój kot. Kot również może wysyłać nam sygnały, że potrzebuje wsparcia podczas procesu trawienia, choćby poprzez podgryzanie roślin doniczkowych. To znak, że, powinieneś spróbować wprowadzić do codziennych rytuałów kocią trawę. Już po krótkim czasie zaobserwujesz czy nowy nabytek przypadnie do gustu twojemu podopiecznemu.
Jeśli jesteś na tyle cierpliwy, możesz pokusić się o wyhodowanie trawy dla Twojego pupila. Nie jest to zadanie wcale trudne. Najprostszym sposobem wydaje się zakup gotowego podkładu z nasionami w dobrym sklepie zoologicznym. Można również zakupić w nim nasiona i samodzielnie połączyć je z ziemią. Pamiętajmy jednak, aby naczynie, w którym chcemy posadzić trawę, było na tyle niskie i rozłożyste, aby kot bez problemu mógł dostać się do trawy, kiedy wyrośnie. Zadbaj również o dobrze nasłonecznione miejsce, żeby trawa rosła szybko i była bujna.
Kolejną bardzo ważną kwestią podczas zakupu kociej trawy jest to, aby pozyskać ją z pewnego i zaufanego źródła. Nasiona trawy dla Twojego kota powinny pochodzić z upraw ekologicznych i być wolne od oprysków i chemikaliów. Wybierając gotowe podłoże z nasionami, uważaj na pleśń i rozwijające się grzyby. Kiedy zauważysz, że dzieje się coś niepokojącego, pod żadnym pozorem nie podawaj kotu trawy, może to być groźne dla jego zdrowia. Ważne jest, aby trawa dobrze się rozwinęła i ukorzeniła, zanim „dopadnie” ją Twój kot. Trawę trzymaj w miejscu dla niego niedostępnym, aż będziesz pewny, że rozwinęła się w pełni i jest na tyle silna, żeby się regenerować.
Odpowiedź jest prosta – warto! Kocia trawa zapewni podopiecznemu komfort i da pewność, że w jego układzie trawiennym nie dzieje się nic niepokojącego. Nawet jeśli nie okaże się on największym fanem tego rodzaju pożywienia, nie rezygnuj. Kocia trawa może być pomocna w najmniej oczekiwanym momencie. Dodatkowym atutem będzie to, że Twoje domowe kwiatki będą bezpieczne, a kocia uwaga skupi się na kociej trawie.
O nas
Aligator ZOO to polska sieć sklepów zoologicznych, która na rynku pojawiła się w 2003 roku, posiadamy 10 sklepów w różnych miastach Polski. Od teraz możesz zamawiać u nas również online. Dysponujemy szeroką gamą produktów pochodzących od renomowanych producentów.
Menu
Zapłacisz
Pomoc
Jeśli potrzebujesz pomocy lub doradztwa - skontaktuj się z nami lub odwiedź jeden z naszych punktów.
Chętnie doradzimy każdemu opiekunowi!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji - sklep@aligatorzoo.pl
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Bydgoszczy
aleja Powstańców Wielkopolskich 10,
85-090 Bydgoszcz
www.wiw.bydgoszcz.pl
Social media
Utrzymanie i aktualizacja:
Digone