Preparaty akwarystyczne

Kropla zdrowia

Preparaty akwarystyczne to mówiąc najogólniej substancje pomocnicze, które służą wszystkim żywym stworzeniom w akwarium, przywracają lub pomagają utrzymać równowagę biologiczną i chemiczną w zbiorniku wody. To gama witamin i minerałów, preparaty do utrzymania odpowiednich właściwości wody oraz produkty, dzięki którym przywrócenie i utrzymywanie czystości w akwarium będzie zarówno skuteczne, jak i bezpieczne dla roślin i zwierząt.

Różnorodność preparatów akwarystycznych

Do preparatów akwarystycznych można zaliczyć uzdatniacze wody, substancje oczyszczające wodę, odmulacze, biostartery i bakterie, sole do mineralizacji i inne preparaty wzbogacające wodę o mikro i makroelementy, leki (zaradzające w przypadku konkretnych dolegliwości ryb lub roślin, wspomagające odporność, odkażające, niwelujące stany zapalne i infekcje, wspomagające gojenie się ran itd.), środki kalibracyjne, obniżające lub zwiększające współczynnik pH, hormony i enzymy roślinne, preparaty na glony, ślimaki i inne. Pomocniczymi substancjami są też różne nawozy do podłoża, które warunkują zdrowy wzrost  roślin.

Warto pamiętać, że woda wprost z wodociągów nie nadaje się do użycia w akwarium. Najlepiej odstawić ją na co najmniej kilkanaście godzin i użyć uzdatniacza.