Napowietrzanie

Wzbogacanie życiodajnym tlenem

Tlen jest potrzebny do życia wszystkim istotom, również tym, dla których środowiskiem życia jest woda. Przy wielu organizmach żywych w jednej przestrzeni, tlenu może brakować. Cały czas korzystają z niego zwierzęta, w tym rybki, a nocą również rośliny.

 

Napowietrzanie wody – pozory i fakty

Napowietrzanie wody, czyli ubogacanie jej w tlen, następuje głównie wtedy, gdy wodna tafla spotyka się z powietrzem. Urządzenia napowietrzające powodują ruch wody, jej przemieszanie, przez co większa powierzchnia cieczy może mieć styczność z powietrzem atmosferycznym. Bąbelki, którym przypisuje się często rolę napowietrzania, są tak naprawdę drugorzędne. Przemieszanie wody, wprawianie jej w ruch pomaga też w pozbyciu się niekorzystnych gazów.

 

Czy napowietrzanie akwarium jest niezbędne?

Stosunkowo płaskie, niskie i duże akwaria często nie potrzebują dodatkowego napowietrzania. Natomiast cała reszta już tak.

 

Co i w jaki sposób napowietrza wodę?

Napowietrzanie wody w akwarium to zadanie dla pompki. To urządzenie w zależności od konstrukcji, posiada kilka wylotów. Można więc do niej podpiąć dyfuzor uwalniający pęcherzyki powietrza oraz filtr – wszystko jednocześnie. Dyfuzory napowietrzające występują w formie kamieni, listew itp. Różnorodność form urządzenia pozwala na dopasowanie go do otoczenia.