Otyłość jest ogromnym problemem dzisiejszego społeczeństwa. Niewielka ilość ruchu, zbyt duża ilość spożywanych kalorii, choroby cywilizacyjne, praca zdalna — wszystko to może przyczynić się do problemów ze zbyt dużą wagą ciała człowieka. Czy ten problem dotyka również naszych czworonożnych domowników? Oczywiście!
Zwierzęta podobnie jak ludzie w wyniku zbyt małej ilości ruchu oraz zbyt dużej ilości dostarczanych w pożywieniu kalorii tyją. Jak alarmują miłośnicy zwierząt, problem ten nasilił się szczególnie w czasie pandemii. Zostaliśmy zmuszeni do zmiany swoich nawyków, przemieszczanie się zostało znacznie ograniczone, więcej czasu spędzaliśmy we własnych mieszkaniach. Jak odbiło się to na naszych podopiecznych? Mniejsza aktywność człowieka sprawiła, że i zwierzęta domowe musiały przystosować się do nowych warunków. Dotychczasowe długie i dalekie spacery, zostały zastąpione szybkim załatwieniu potrzeb fizjologicznych niedaleko miejsca zamieszkania. Zmniejszona aktywność fizyczna mogła znacząco wpłynąć na wzrost masy ciała wielu zwierząt domowych w czasie pandemii. Nie jest to jednak jedyny powód otyłości wśród zwierząt domowych. Jest ich naprawdę bardzo wiele, między innymi:
Sterylizacja jest zabiegiem bezpiecznym i w wielu przypadkach koniecznym dla zdrowia i bezpieczeństwa naszego czworonoga. Podejmując tę decyzję świadomie warto pomyśleć również o tym, co będzie po zabiegu i jak będzie wyglądało życie naszego podopiecznego. Każdy zabieg medyczny jest ingerencją w naturę czworonoga i może wiązać się z określonymi konsekwencjami. Zwiększoną masę ciała po sterylizacji znacznie częściej można zaobserwować u samic. Jest to spowodowane dużo większymi zmianami hormonalnymi niż u samców. Szczególnie ważne jest w tym przypadku racjonalne podejście do żywienia oraz aktywności naszego podopiecznego. Po sterylizacji warto zadbać o wprowadzenie zdrowych nawyków, które pomogą w utrzymaniu prawidłowej masy ciała czworonoga. Pomocne okaże się wsparcie ekspertów w odbiorze odpowiednio zbilansowanej karmy wysokiej jakości oraz podjęcie aktywności fizycznej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb psa. Jeśli chodzi o koty, sytuacja jest odmienna. To kocur jest dużo bardziej narażony na tycie po kastracji.
Otyłość u zwierząt domowych może być bardzo groźna w skutkach. Początki choroby, jaką jest otyłość, mogą wydać się niegroźne. W tym czasie pies wydaje się ospały, spokojniejszy, niż zwykle, bardziej skłonny do leżenia na kanapie i pieszczot. Niech to nie uśpi Waszej czujności!
Konsekwencje długotrwałej otyłości u psów, ale także u kotów są ogromne. Szczególnie odbija się ona na aparacie ruchowym. Choroby porażenia stawów oraz zwyrodnienia kręgosłupa są częstymi przyczynami śmierci czworonogów o zbyt dużej masie ciała.
Profilaktyka przede wszystkim! Chcąc uchronić swojego pupila przed groźną w skutkach otyłością postaw na kontrolę oraz obserwację. Bądź uważny oraz reaguj na sygnały wysyłane przez swojego podopiecznego. Gdy zauważysz znaczny przyrost masy ciała w krótkim czasie, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Może okazać się, że to nie Twoje działania są odpowiedzialne za zaistniałą sytuację, lecz choroba. Gdy upewnisz się, że problem nie wymaga interwencji medycznej, zastosowania leków czy terapii, możesz podjąć próbę przywrócenia wagi twojego podopiecznego do prawidłowej wartości. Postaw na cierpliwość i bądź wytrwały w działaniu. Kroki, które warto podjąć to:
To po stronie opiekuna leży odpowiedzialność za zapewnienie zdrowej wagi pupila. Dobór karmy, zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu oraz regularne badania, są kluczem do tego, aby czworonóg żył długo w zdrowiu i cieszył się witalnością.
O nas
Aligator ZOO to polska sieć sklepów zoologicznych, która na rynku pojawiła się w 2003 roku, posiadamy 10 sklepów w różnych miastach Polski. Od teraz możesz zamawiać u nas również online. Dysponujemy szeroką gamą produktów pochodzących od renomowanych producentów.
Menu
Zapłacisz
Pomoc
Jeśli potrzebujesz pomocy lub doradztwa - skontaktuj się z nami lub odwiedź jeden z naszych punktów.
Chętnie doradzimy każdemu opiekunowi!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji - sklep@aligatorzoo.pl
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Bydgoszczy
aleja Powstańców Wielkopolskich 10,
85-090 Bydgoszcz
www.wiw.bydgoszcz.pl
Social media
Utrzymanie i aktualizacja:
Digone