Fretki to stworzenia coraz częściej wybierane na domowego pupila. Są to małe, zwinne drapieżniki, cechujące się wysoką inteligencją i sprytem. Przeważnie stanowią bardzo miłych kompanów, same lubią towarzystwo. W warunkach domowych są tzw. zwierzętami zmierzchowymi, co oznacza, iż przesypiają znaczną część dnia. Na sen przeznaczają średnio 14-18 godzin, ich największa aktywność przypada na czas świtu i zmierzchu. Są zwierzakami terytorialnymi, bardzo lubią kopać i cenią sobie zamknięte przestrzenie, szczególnie jako legowiska. Fretki są bardzo zwinne i uwielbiają szukać kryjówek, dlatego ważnym jest, by przed przybyciem pupila do nowego domu, zabezpieczyć wszystkie miejsca, w które nieopatrznie mógłby wejść. Najlepiej wyposażyć się w tym celu w kratki, ponieważ taśmy i papiery nie powstrzymają ostrych pazurków tchórzofretki.
Właściwie, obie nazwy stosowane są naprzemiennie, ponieważ fretki to udomowione, m.in. albinotyczne formy tchórza zwyczajnego, lub stepowego – drapieżnika z rodziny łasicowatych. Ich dzikie odpowiedniki występują w całej Europie, a także na terenach północno-zachodniej Azji. Mimo, że wielką popularność zdobywają dopiero na przestrzeni ostatnich dekad, towarzyszą ludziom już od starożytności. Uważa się, że zostały udomowione, w zależności od wersji, przez antycznych Egipcjan, Greków lub Rzymian. W każdym razie, zakłada się, że udomowienie nastąpiło w basenie Morza Śródziemnego. Najstarsze znalezione szczątki domowej fretki liczą sobie ok. 3500 lat, nie dziwi więc ich aktualne miejsce obok psów i kotów w roli ukochanych podopiecznych.
W zależności od tego, u kogo nabywamy zwierzątko, cena może się znacznie wahać. Aukcje internetowe oferują ceny najniższe, warto jednak zadbać w takich przypadkach o obszerniejsze rozeznanie. Najbezpieczniej dokonać zakupu w sklepie zoologicznym lub u profesjonalnego hodowcy. W przypadku sklepów ceny oscylują pomiędzy 200, a 600 zł, hodowle mogą wyznaczać ceny przekraczające nawet i 1000 zł.
Fretki w warunkach hodowlanych żyją średnio od ośmiu do dwunastu lat, niekiedy wskazuje się szerszy zakres, ponieważ pomiędzy pięcioma, a piętnastoma latami. Pewnym jest, że warunki domowe sprzyjają wydłużeniu się życia zwierzęcia, nie czyha na nie bowiem tyle niebezpieczeństw, których doświadczyłoby w środowisku naturalnym. W każdym przypadku, adopcja fretki wiąże się z deklaracją wieloletniej opieki nad zwierzakiem.
Fretka wymaga od właściciela ogromu cierpliwości, opieki i sporych ilości czasu. Ponadto trzeba przyszykować jej miejsce do życia. Klatka dla fretek powinna być stosunkowo duża, fretki są bardzo ruchliwe i wymagają przestrzeni dostosowanej do swojej aktywności. Minimalne rozmiary takiej klatki powinny wynosić 150x80x60cm. Dodatkowo wyposażyć ją należy w zestaw akcesoriów, z których zwierzę będzie korzystać, tu ważne są między innymi hamaki, legowiska, a także norki – jak zostało już wspomniane, tchórzofretki bardzo lubią się chować. Warto wyposażyć otoczenie fretki w różnorakie zabawki – tunele, wędki, piłeczki, czy drapaki. Do tego powinno się dodać przynajmniej dwie kuwety, z czego jedna użytkowana będzie w klatce, drugą natomiast umieścić należy w pokoju, do którego wpuszczane będzie zwierzę, by pospacerować, czy pobiegać – wypuszczanie fretki również jest bardzo istotne. W wyposażeniu nie może oczywiście zabraknąć misek i poidełka (najlepiej kulkowego). Fretki da się również wyprowadzać na spacery, stąd warto mieć dla nich smycz i szelki. Nie należy zapominać o obcinaniu jej pazurków, z tym niestety nie radzi sobie samodzielnie.
Fretka jest drapieżnikiem, a co za tym idzie, jest w przeważającej mierze mięsożerna. Jej dieta powinna się więc składać w 80% z mięsa, w 20% pozostałych procentach zawierają się natomiast owoce, warzywa i witaminowo-mineralne dodatki, uzupełniające jej posiłki. Fretka może jeść mięso zarówno surowe, jak i gotowane, jedynie w przypadku wieprzowiny zaleca się zawsze obróbkę cieplną. W kwestii warzyw i owoców dobrym wyborem będą na przykład ogórki i winogrona. Zbilansowana dieta to podstawa, nie powinno się więc zapominać o możliwym zróżnicowaniu pokarmów. Z pomocą przychodzą gotowe kompozycje i mieszanki pokarmu dla fretek , przygotowywane z myślą o dostarczeniu odpowiednich składników odżywczych zwierzątku.
Jednym z podstawowych pytań, które nasuwają się na myśl wielu miłośnikom zwierząt, jest możliwość pogodzenia wychowania fretki razem z innymi zwierzętami domowymi. Fretka, jako drapieżca, zdecydowanie nie powinna jednak żyć w otoczeniu gryzoni, królików, gadów, ani innych stworzeń, które mogłaby bardziej, lub mniej „chcący” upolować. W przypadku psów i kotów zazwyczaj nie stanowi to większego problemu, stąd te połączenia nie są niebezpieczne, choć oczywiście należy je dokładnie nadzorować.
Kłopotem dla niektórych może wydawać się natomiast zapach, jaki wydziela w określonych sytuacjach zwierzątko. Jak inne drapieżniki, tak i tchórzofretka posiada gruczoły zapachowe, służące m.in. do oznaczania terenu. Na co dzień zapach ten nie jest raczej wyczuwalny, sytuacja zmienia się nieco w okresie rui u niewykastrowanych osobników. Mogą również reagować w ten sposób na stres, strach, zaskoczenie, czy podniecenie. Fretka nie jest na szczęście skunksem, więc właściwie łatwo jest wywietrzyć pomieszczenie. Poza tym fretki są wspaniałymi stworzeniami i warto rozważyć zostanie opiekunem tak pięknej istoty.
O nas
Aligator ZOO to polska sieć sklepów zoologicznych, która na rynku pojawiła się w 2003 roku, posiadamy 10 sklepów w różnych miastach Polski. Od teraz możesz zamawiać u nas również online. Dysponujemy szeroką gamą produktów pochodzących od renomowanych producentów.
Menu
Zapłacisz
Pomoc
Jeśli potrzebujesz pomocy lub doradztwa - skontaktuj się z nami lub odwiedź jeden z naszych punktów.
Chętnie doradzimy każdemu opiekunowi!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji - sklep@aligatorzoo.pl
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Bydgoszczy
aleja Powstańców Wielkopolskich 10,
85-090 Bydgoszcz
www.wiw.bydgoszcz.pl
Social media
Utrzymanie i aktualizacja:
Digone