Agama brodata to niezwykle fascynujące stworzenie, często wybierane przez miłośników egzotycznych podopiecznych, zarówno do hodowli amatorskich, jak i tych w pełni profesjonalnych. Agamy pochodzą ze środkowo-wschodniej Australii, gdzie zamieszkują suche i ciepłe tereny stepów, sawann i tamtejszych kamienistych pustyń. Ich duża popularność wynika z faktu, iż pomimo groźnego wyglądu i sporych, gdyż przekraczających nieraz pół metra (optymalna długość agamy brodatej to 45-55cm, z czego połowa to ogon!) rozmiarów, mają bardzo łagodne usposobienie i nie jest im trudno oswoić się z towarzystwem człowieka.
Agama brodata – ogół charakteryzujący jaszczura, ile żyje, cena
Agamy brodate to stworzenia całkiem przyjazne, choć ich wygląd może mylić. Na ich korzyść przemawia to, że nie gryzą, nie są jadowite, nie podejmują się atakowania ludzi, na przykład przy pomocy ogona, ich życie toczy się w ciągu dnia (łatwo dostosować je do trybu życia domowników) i nie uczulają, są więc idealne dla alergików. Ich wyjątkowa nazwa wynika ze specyficznego wyglądu – głowę i grzbiet agamy otaczają charakterystyczne, ostre łuski, które przypominają brodę w momencie, gdy podrażnione zwierzę nadyma podgardle. W warunkach domowych żyją około dziesięciu lat, choć zdarzają się przypadki, gdy osobniki dożywają nawet i lat dwudziestu. Ich cena oscylować może pomiędzy 150-600 zł, w zależności od hodowli. Koszt ostateczny opiera się na kolorze i płci jaszczurki. Niekiedy cena może przekraczać nawet tysiąc złotych.
Jak wyposażyć terrarium agamy brodatej?
Jako że naturalnym środowiskiem agamy brodatej jest Australia, jej terrarium wymaga konkretnego przygotowania. Co jednak wstępnie należy wiedzieć o terrarium ? Jego minimalne wymiary powinny wynosić ok. 80x30x35cm, choć oczywiście im więcej, tym lepiej. Nie musi być bardzo wysokie, natomiast jego szerokość jest dla agamy istotna. Powinno być w wyposażone w żarówki, zarówno takie, które emitują promieniowanie UV A jak i te, które odpowiadają za dostarczanie promieni UV B. Oczywiście najlepszą pomoc w doborze odpowiedniego naświetlenia zaoferować może sprzedawca, bądź inny amator terrarystyki. Agama brodata jest gadem, funkcjonującym za dnia, stąd temperatura w jej otoczeniu powinna wynosić ok. 40ºC pod promiennikiem, natomiast 25°C to optymalna temperatura dla jej otoczenia ogółem, ponadto wliczyć należy miejsce, w którym będzie mogła się schronić. Terrarium agamy powinno zostać wyposażone w kryjówki, również dające jej chłód, a także korzenie, na których będzie mogła się wygrzewać, czy ostrzyć pazurki – do tego służyć mogą również półki skalne i inne akcesoria do terrarium. Terrarium powinno być codziennie zraszane, ponieważ jaszczurki nie zawsze piją wodę z miski, a jest im do życia, jak wszystkim innym istotom niezbędna.
Czym i jak należy karmić agamę brodatą?
W warunkach naturalnych, agama brodata żywi się stawonogami, głównie owadami, takimi jak karaczany, świerszcze i szarańcza, oraz roślinami. Podstawą ich diety w warunkach terrarystycznych są świerszcze, szarańcza natomiast służy do uzupełniania białka u starszych osobników. Dodatkowo jaszczurki karmi się mącznikami i drewnojadami. Insekty wyposażone w chitynowy pancerz najlepiej podawać agamom tuż po wylince, są bowiem dość ciężkostrawne. Ponadto, w odpowiedniej proporcji, ok. 30%, należy uzupełniać dietę agam o rośliny, w tym melisę, bazylię, mniszek lekarski, czy figi. Agama brodata kategorycznie nie może spożywać szpinaku, natki pietruszki, bluszczu, szczypiorku, kapusty, sałaty, ani rabarbaru. Młode jaszczurki karmione powinny być codziennie, starsze natomiast dwa do trzech razy w tygodniu. Konieczne jest również uzupełnianie diety agam o preparaty witaminowe. Witaminy podaje się dwa razy w tygodniu, wszystko jednak powinno zostać dostosowane do zaleceń producenta. Dodatkowo gadom powinno się podawać również wapń, lecz w osobnym preparacie, co trzy, cztery dni.
Opieka nad agamą, informacje dodatkowe
Oprócz przygotowania agamie odpowiednich warunków do życia, wyposażenia terrarium, zapewnienia zdrowego pokarmu i suplementów diety, należy pamiętać o ciągłej obserwacji podopiecznego. Agamy powinno się dodatkowo kąpać, nawet kilka razy w tygodniu, w letniej wodzie, ponieważ pomaga jej to m.in. przy zrzucaniu wylinki. Nie stosuje się w tym celu żadnych detergentów. Pazurków agamie obcinać nie należy.
Dla kogo agama brodata będzie towarzyszem idealnym?
Agama brodata to wyjątkowe stworzenie, które potrafi zaskarbić sobie sympatię bardzo różnorodnych domowników. Dzięki swoim walorom, w tym spokojnemu usposobieniu, które zostało wspomniane już wcześniej, nadaje się właściwie dla każdego, nawet do domu, w którym mieszkają dzieci, których pokojowe współistnienie ze zwierzątkami domowymi nie zawsze jest rzeczą oczywistą. Niewątpliwym plusem jest to, że nie uczula, co jeszcze bardziej poszerza spektrum jej przystosowania do życia z człowiekiem.