Okres pandemii odmienił życie nas wszystkich. Pracę ze współpracownikami w firmie zamieniliśmy na pracę zdalną, czas spędzony z przyjaciółmi zamieniliśmy na wieczory przy ulubionym filmie czy serialu. Pandemia bez wątpienia wywarła ogromny wpływ na człowieka, a jak wyglądało to z perspektywy zwierząt domowych. Zastanawiałeś się jaki wpływ pandemia wywarła na twojego pupila?
Według Głównego Inspektoratu Weterynarii, zwierzęta domowe również narażone są na zakażenie koronawirusem. Objawy oraz przebieg choroby u psa czy kota znacząco się różnią od tych odczuwanych i obserwowanych u człowieka. Wiadome jest jednak, że nie należy ich bagatelizować. Zakażenie koronawirusem, a dokładniej jego odmianą alfa-koronawirusem – u psa objawia się głównie lekką biegunką, natomiast u kota wirus ten może powodować zakaźne zapalenie otrzewnej (FIP). Wirus powodujący te choroby u naszych domowych czworonogów nie ma jednak nic wspólnego z obecnie panującą wśród ludzi pandemią. Nie istnieją żadne potwierdzone przypadki, aby zwierzęta domowe atakowane były przez ten sam rodzaj wirusa co ludzie. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że odmiany koronawirusa mogą być przenoszone pomiędzy zwierzęciem a jego opiekunem. Dlatego w ramach bezpieczeństwa zalecane jest odseparowanie osoby, u której stwierdzono Covid-19 od zwierząt domowych. Da to pewność, że, nasz czworonóg nie poniesie uszczerbku na zdrowiu.
Pomimo iż zagrożenie zarażenia się zwierzęcia tą samą odmianą choroby, która obecnie atakuje ludzi, zostało wykluczone przez większość organizacji zajmujących się ochroną życia ludzi, jak i zwierząt, pandemia odcisnęła duże piętno na zdrowiu wielu zwierząt. Zmiana nawyków życia ludzi pociągnęła za sobą, dość poważne zmiany w życiu ich podopiecznych. Szczególnie niebezpieczny był czas całkowitego lockdownu. Kiedy to długie spacery i wycieczki górskie z psem zostały zamienione na krótki spacer w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania. Wielokrotnie akcentowaliśmy już rolę spacerów w życiu czworonogów, ze szczególnym naciskiem na spełnianie tej potrzeby u psów. W czasie pandemii możliwość odkrywania świata, zabaw na świeżym powietrzu, aportowania i beztroskiego biegania została znacznie ograniczona. Szczególnie poszkodowane były zwierzaki mieszkające na terenach dużych miast, gdzie dostęp do terenów zielonych zwolnionych z restrykcji był ograniczony. Mogło to znacząco wpłynąć na wzrost masy ciała tych zwierząt, a nawet prowadzić do otyłości. Dużym problemem w czasie pandemii, szczególnie w czasie lockdown’ów stał się też problem apatii i braku chęci do zabawy, czy nawet brak apetytu. Nic w tym dziwnego, to ciężki okres dla zwierząt domowych i potrzeba czasu, aby odnalazły się w nowej rzeczywistości.
Problemy i frustrację wśród zwierząt domowych może wywoływać również fakt dużego tłoku w mieszkaniu bądź domu. Przed pandemią dom był w dużej części dnia pusty, gdyż domownicy zajęci byli swoimi sprawami, pracą, szkołą itd. Teraz zwierzę może odczuwać zmęczenie i ogólne przybicie zaistniałą sytuacją. Gwar i duża ilość osób, szczególnie mogą przeszkadzać kotom, które z natury są spokojnymi samotnikami, ceniącymi ciszę i harmonię oraz starszym zwierzętom, które czasu na regenerację sił i spokoju potrzebują zdecydowanie więcej.
Podczas trwającej pandemii, warto zadbać o zastosowanie wzmożonych środków ostrożności. Przedstawiamy poniżej ogólnodostępne wytyczne stworzone przez lekarzy weterynarii.
Pandemia to niewątpliwie wyjątkowy i trudny czas. Ukrycie tego faktu przed zwierzętami może być trudne, ale dla zdrowia i komfortu twojego pupila warto podjąć się neutralizujących działań. Postaraj się zachować nawyki z czasu przed pandemią, nie zmieniaj zwierzęciu pór karmienia ani wyjść na spacer. Mimo iż długość spacerów może być inna w przypadku obostrzeń, postaraj się zachować choć trochę zbliżony schemat dnia. Zadbaj o nowe zabawki, tak by zwierzak miał zajęcie, maty węchowe dla psów czy drapaki dla kotów bez problemu zamówisz przez internet. Spraw, aby twój pupil miał się czym zająć. W przypadku starszych zwierząt oraz typowych samotników postaraj się o wydzielenie strefy tylko dla nich, tak aby mogły w spokoju odpocząć i nie być narażone na stres. Stosując się do kilku zasad oraz polegając na zdrowym rozsądku czas pandemii minie twoim zwierzakom domowym dużo szybciej i nie stanie się dla nich traumą.
O nas
Aligator ZOO to polska sieć sklepów zoologicznych, która na rynku pojawiła się w 2003 roku, posiadamy 10 sklepów w różnych miastach Polski. Od teraz możesz zamawiać u nas również online. Dysponujemy szeroką gamą produktów pochodzących od renomowanych producentów.
Menu
Zapłacisz
Pomoc
Jeśli potrzebujesz pomocy lub doradztwa - skontaktuj się z nami lub odwiedź jeden z naszych punktów.
Chętnie doradzimy każdemu opiekunowi!
Jesteśmy do Twojej dyspozycji - sklep@aligatorzoo.pl
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Bydgoszczy
aleja Powstańców Wielkopolskich 10,
85-090 Bydgoszcz
www.wiw.bydgoszcz.pl
Social media
Utrzymanie i aktualizacja:
Digone